آشنایی با سهام شرکت و جزئیات آن , سهام با نام , سهام بی نام

آشنایی با سهام شرکت و جزئیات آن , سهام با نام , سهام بی نام

منظور از سهم چیست؟

سهم به بخشی از سرمایه یک شرکت گفته می شود که مختص سهامدار می باشد و مقدار تعهدات و مشارکت و منافع شخص دارای سهم را در شرکت سهامی مشخص می نماید.

منظور از شرکت های سهامی عام  : میزان بیست درصد از کل سهام با توافق موسسین برای خود ایشان مشخص می گردد. میزان سهامی که افراد می توانند آن را خریداری کنند و مازاد سرمایه همراه ، در طرح اعلامیه پذیره نویسی بیان می شود و به اطلاع عموم می رسد.

منظور از شرکت های سهامی خاص : با توافق نمودن موسسین میزان سهام هر یک از سهامداران معین می گردد.

 

آشنایی با سهام شرکت

 

 سهام با نام

اگر سهام که در شرکت های سهامی وجود دارد با نام باشد، نام و مشخصه های شخص دارنده سهام بر روی ورقه های سهام نوشته می شود. با توجه به ماده۴۰ قانون در شرکت های سهامی هرگونه نقل و انتقال سهام باید در دفتر ثبت سهام شرکت به ثبت برسد و حتما باید نماینده قانونی یا وکیل نسبت به انتقال سهام در دفترهای مربوطه امضا کنند. افرادی که در شرکت های سهامی عام دارای سهم هستند می توانند بدون اینکه مدیر شرکت موافق باشد سهم خود را به دیگری واگذار کنند اما در شرکت های سهامی خاص این امکان وجود داشته باشد که سهم با اجازه هیئت مدیره و با شرایط خاص درج شده در اساسنامه باشد.

سهام بی نام

اگر سهمی در شرکت های سهامی بی نام باشد دیگر نام و مشخصه های سهم بر روی ورقه سهم نوشته نمی شود و آن سهم به شکل سند در وجه حامل تنظیم و مالک ، دارنده آن شناخته می گردد ، مگر بر خلاف آن صورت گیرد. برای اینکه سهم بی نام انتقال داده شد نیازی نیست توسط وکیل یا صاحب سهم در دفاتر شرکت ثبت گردد.

اگر این گونه سهم ها مفقود شوند چه قانونی برای آنها وجود دارد

 بنابر قانون تجارت ( اسناد در وجه حامل می باشد) ماده ۳۲۰تا ۳۳۴ که در بالای ماده ۳۲۰ قانون تجارت ذکر شده : دارنده هر سند در وجه حامل مالک و برای مطالبه وجه آن محقق به شمار می آید اگر برخلاف آن ثابت شود ، اگر اوراق سهام بی نام گم شود ، ذینفع باید به واسطه اقامه دعوی در دادگاه ، برای بطلان سند مرتبط با سهم بی نام درخواست کند و اقدام های پیگیرانه و تامینی را در جهت عدم پرداخت امتیاز سهم ذکر شده به اشخاص ثالث درخواست نماید.

دادگاه با توجه نمودن به مدارک و سندها و اوضاع و احوال ، در صورتی که ادعای مدعی و ذینفع را به صحیح تشخیص بدهد به واسطه جراید اجازه اعلان به دارنده سهم بی نام مجهول را صادر می کند ، بعد از این اعلان در روزنامه رسمی به تعداد سه بار و گذشت سه سال ، اگر ابراز کننده سهم محکوم یا سندی به دادگاه ارائه نشود دادگاه اقدام به صدور حکم بر بطلان سهام بی نام خواهد کرد . حق درخواست سهم بی نام جدید یا سهم المثنی را ذینفع می تواند از شرکت داشته باشد.

چگونگی تشخیص سهامداران بی نام  | آشنایی با سهام شرکت

باید در مجامع عمومی دارندگان سهام بی نام مورد تشخیص قرار بگیرند ، هویت آنها مشخص شود ، تا علاوه بر بهره مندی از میزان سود سهام و اسامی و مشخصه های آن ها همراه با اظهار نامه مالیاتی شرکت به حوزه های مالیاتی مربوطه ارائه گردد. پیش از اینکه مجمع تشکیل شود سهامداران بی نام باید به شرکت مراجعه کنند و اقدام به دریافت ورقه حضور مجمع کنند و مشخصات کامل و دقیق خود را با نشانی و میزان سهام و میزان حد نصاب قانونی در جهت تشکیل مجمع ترتیب داده می گردد ، ثبت شود.

سهامدارانی که به واسطه فوق از سهامداران شرکت به شمار می آیند ، ورقه سهم به آنها تعلق می گیرد و آنها از مزایای آن بهره می برند ، مگر اینکه با پرداخت نمودن مالیات نقل و انتقال سهم ها به ماخذ ده درصت ارزش اسمی و گرفتن مفاصا حساب مالیانی حقوق سهام خودشان را به دیگری واگذار کنند و نام برده را به شرکت به عنوان سهامدار جدید معرفی کنند که در این شرایط باید در دفاتر سهام شرکت این نقل و انتقال ثبت گردد.

سهام ممتاز 

موسسین می توانند که برای خود یا شخص ثالث با توجه به میزان اعتبار و تخصص و شرایط شان ، سهام ویژه یا ممتازی را در نظربگیرند.

مثلا اگر موسسین سهام شرکت را به صورت کلی به سه هزار سهم تقسیم کنند و مقرر نمایند می تواند بر پایه صلاحدید اعلام و مقرر نمایند که سه عضو از پنج عضو هیئت مدیره شرکت از دارندگان سهم از شماره یک تا هفتصد انتخاب گردند و یا از حق رای زیادتری استفاده نمایند و یا اینکه از سود سهام بیشتری را به خود اختصاص بدهند و یا موارد شبیه به این موضوع می تواند امکان بگیرد.


معرفی برترین های ثبت شرکت , برترین های ثبت برند و علائم تجاری در کشور را فقط در کمپانی پرس می توانید ببینید . اطلاعات خود در رابطه با ثبت شرکت , انواع سهام شرکت , قوانین ثبت شرکت , و… را با مطالعه مقالات کمپانی پرس بالا ببرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *