برگه خرید سهام

برگه خرید سهام , اوراق خرید سهام

برگه خرید سهام : و دریافت نام و ارائه تمامی مدارک لازم به اداره ثبت شرکت ها، معمولا جهت خریدو فروش سهام شرکت های سهامی عام مورد استفاده قرار میگیرد. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در رابطه با برگه خرید سهام مورد بررسی قرار دهیم ، با کمپانی پرس همراه باشید.

امضاء برگه خرید سهام توسط پذیره نویسان

طبق ماده ۱۱ قانون تجارت اعلامیه ای که مؤسسين شرکت تهيه و تنظیم می کنند میبایست در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار اعلان شده همچنین نسخه ای از این اعلامیه نیز در بانکی که خریداران سهام شرکت باید وجه خریداری شده سهام خود را در آن واریز نمایند نصب گردد. علاقمندان به خرید سهام شرکت به بانک مربوطه مراجعه وپس از امضائ برگه ی تعهد سهام با خرید ان، مبلغی که باید نقداً پرداخت شود به حساب شرکت سهامی عام در شرف تأسيس واريز می نمایند.

برگه خرید سهام

اهمیت امضاء برگه خرید سهام در اینست که خریداران با روئيت ان، با چشمانی باز و آگاهانه نسبت به برگه خرید سهام اقدام نمایند و واقف بر تعهدات خود در شرکت باشند و احیاناً سهام شرکت های سهامی عام دیگر را خریداری ننمایند. از طرف دیگر همانطوری که از لفظ این کلمه برمی اید خریداران سهام با امضاء برگه تعهد نامه مزبور مقید به رعایت اساسنامه و مقررات شرکت خواهند بود، چنانچه پرداخت قسمتی از مبلغ سهام به بعد از پذیره نویسی موکول شود، پذیره ندیسان با امضاء برگه تعهد، خود را ملزم به پرداخت آن می نمایند.

طبق ماده ۱۳ قانون تجارت برگه خرید سهام باید شامل نکات زیر باشد:

۱٫    نام موضوع و مرکز اصلی و مدت شرکت

۲٫    سرمایه شرکت

۳٫    شماره و تاریخ اجازه انتشار اعلامیه پذیره نویسی و مرجع صدور آن

۴٫    تعداد سهامی که مورد تعهد واقع می شود و مبلغ اسمی آن و همچنین مبلغی که از آن بابت، نقداً و در موقع پذیره نویسی باید پرداخت شود.

۵٫    نام بانک و شماره حسابی که مبلغ لازم توسط پذیره نویسان باید به آن حساب پرداخت شود.

۶٫    هویت و نشانی کامل پذیره نویسان

۷٫    قید این که پذیره نویس متعهد است مبلغ پرداخت نشده سهام مورد تعهد را طبق مقررات اساسنامه شرکت پرداخت نماید.

۸٫    ورقه تعهد مزبور در دو نسخه تنظیم و با قید تاریخ و امضاء پذیره نویسی یک نسخه نزد بانک نگهداری و نسخه دوم پس از انجام تشریفات قانونی به پذیره نویس داده می شود.

تعهد موئسسین مبنی بر پرداخت حداقل ۲۰% از سرمایه ی شرکت و پرداخت حداقل ۳۵% از مبلغ تعهد شده به حساب شرکت و اخذ گواهینامه از بانک
همانطور که پیش تر در تعریف شرکت های سهامی عام گفته شد اصولا در ثبت شرکت سهامی عام مؤسسين ملزم به تعهد حداقل ۲۰% از سهام شرکت می باشند که از این مبلغ میبایست حداقل ۳۵% آنرا به حساب شرکت سهامی عام در شرف تأسيس واریز و گواهینامه مربوطه را به انضمام اسناد و مدارک گفته شده، به اداره ثبت شرکت ها تحویل دهند.

دریافت نام شرکت از اداره ثبت شرکت ها

پس از تهیه اسناد و مدارک مذکور، مؤسسين موظف به انتخاب نام شرکت از اداره ثبت شرکت ها باتوجه به ضوابط گفته شده میباشند نام مذکور باید قبل از عبارت در شرف تأسيس در کلیه اعلامیه های مربوط به شرکت درج گردد.

تحویل کلیه مدارک  لازم به اداره ثبت شرکت ها

در برگه خرید سهام اسناد و مدارک مذکورباید به اداره ثبت شرکت ها ارائه گردد، اداره مزبور پس از بررسی این اسناد، طی نامه ای مجوز انتشار اعلامیه پذیره نویسی را در روزنامه های کثیرالانتشاری می دهد که مؤسسين جهت انتشار آگهی های شرکت معرفی نموده اند، طرح اعلامیه پذیره نویسی  بدینسان در روزنامه کثیرالانتشار مزبور جهت اطلاع علاقه مندان به خرید سهام منتشر می شود مهمترین هدف شرکت های سهامی عام هم ترغیب افراد در سرمایه گذاری های تجاری و گسترش مالکیت های خصوصی و تأمين رفاه عامه و تعدیل ثروت و سرمایه است.

Save

Save

Save

Save

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *