تفاوت میان هيات رئيسه و هيات مديره

تفاوت میان هيات رئيسه و هيات مديره : هیات رئیسه بر اخذ آرا، و نظم جلسه نظارت دارد پس از اتمام جلسه وظیفه آن ها نیز به اتمام می رسد اما هیأت مدیره ركن اداره كننده شركت است که به مدت ۲ سال مدیریت می کند.
هر شركت سهامی خاص افزون  بر مجمع عمومی مؤسس كه پیش از ثبت شركت دائر می گردد دارای مجامع عمومی دیگر من جمله مجمع عمومی عادی  مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده نیز می باشد.

تفاوت میان هيات رئيسه و هيات مديرهتفاوت میان هيات رئيسه و هيات مديره

مجمع عمومی مؤسس :

همان طور كه پیش تر در رابطه با تفاوت میان هيات رئيسه و هيات مديره اشاره شد پیش از ثبت شركت تشكیل شده و نسبت به تصویب اساسنامه انتخاب هیأت مدیره به انتخاب بازرسان و انتخاب روزنامه محلی كثیرالانتشار جهت نشر آگهی ها و دعوت نامه ها تعیین می شود كه هیأت رئیسه میبایست ذیل صورت جلسات مصوبات مجمع مذكور و اصولاً كلیه مجامع ذكر شده را امضا کند پس از انتخاب هیأت رئیسه وتایید هیأت مدیره و بازرسان شركت تشكیل شده محسوب می گردد (ماده ۱۷ ل.ا.ق.ت)

وظایف مجمع عمومی عادی شامل :

انتخاب هیأت مدیره، انتخاب بازرسان، انتخاب روزنامه و تصویب ترازنامه

وظایف مجمع عمومی فوق العاده :

افزایش یا كاهش سرمایه –  تغییر در اساسنامه و یا تعویض آن و در انتها انحلال شركت

وظایف مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده و ماهیت آن ها.
ماهیت حقوقی مجمع مذکور همانند مجمع عمومی عادی می باشد و هر گاه  قبل از انقضای مدت تصدی هیأت مدیره (۲ سال) یكی از اعضاء هیأت مدیره استعفاء داده یا فوت و یا سلب شرایط شده باشد و یا این که شرایط مذبورقبل از اتمام مدت یك سال برای یكی از بازرسین بوجود اید نوع دعوت مجمع عادی به طور فوق العاده خواهد بود بدیهی است چنانچه در مورد اعضاء هیأت مدیره بیش از مدت ۲ سال و از مدت تصدی بازرسین پیش از مدت یك سال گذشته باشد نوع دعوت مجمع به همین منوال خواهد بود.
تصویب ترازنامه بایستی فقط برای همان سال مالی باشد.
شركت سهامی خاص با انتصاب هیأت مدیره ای از بین صاحبان سهام تشكیل می شود و كلاً یا بعضاً قابل عزل می باشند سهام اعضاء هیأت مدیره نباید از سهام وثیقه موضوع ماده ۱۱۴ كمتر باشد (حداقل یك سهم)
مجمع عمومی مؤسس موظف است نسبت به انتخاب روزنامه كثیرالانتشار (محلی) اقدام لازم را بعمل اورد كه هر گونه آگهی و دعوت نامه مربوط به شركت مذبور در آن منتشر خواهد شد. (مستند بند ۵ ماده ۲۰ ق.ت) حال انکه پس از تشكیل شركت این وظیفه همه ساله به عهده مجامع عمومی عادی خواهد بود. (ماده ۹۸ ل.ا.ق.ت)
فاصله انتشار آگهی تا تشكیل جلسه كمتر از ۱۰ روز و بیشتر از ۴۰ روز نباید باشد. در آگهی های مورد نظر شركت ها در این روزنامه موارد ذکر شده در ماده ۱۰۰ ق.ت بایستی رعایت گردد.

آگهی دعوت را چه كسی باید بدهد؟

در مرحله اول و به اقتضای شرایط هیأت مدیره می تواند نسبت به انتشار آگهی دعوت اقدام نماید با استناد به ماده ۱۲۰ ق.ت رئیس هیأت مدیره میبایستی مجامع عمومی صاحبان سهام را در مواردی كه هیأت مدیره موظف به دعوت آن ها ست دعوت نماید. بازرسان می توانند طبق ماده ۹۱ ق.ت نسبت به انتشار آگهی مجامع عمومی عادی و فوق العاده و در مواقع نیاز مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده اقدام نمایند.
پس از تشكیل و ثبت شركت هیأت مدیره موظف به تهیه دفاتر قانونی (دفاتر روزنامه و كل) و پلمپ آن در اداره ثبت خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تفاوت میان هيات رئيسه و هيات مديره با مشاورین ما در تماس باشید.

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *