تمدید اعتبار برند ، نشان تجاری | ثبت برند

تمدید اعتبار برند ، نشان تجاری  (TradeMark)  : برند یا نشان تجاری معمولا به مدت ۱۰ سال معتبر می باشد و صاحبان کسب و کار در صورت تمایل به ادامه کار خود می بایست برای حفظ حقوق قانونی برند شرکتشان ، نشان تجاری -برند خود را تمدید اعتبار کنند . فرآیند تمدید اعتبار برند – علامت تجاری نیز همانند فرآیند برندسازی نیازمند تخصص می باشد و باید اینکار را به فردی مجرب سپرد . البته این نکته مهم را در نظر بگیرید که بسیاری افراد سودجو و کلاه بردار هستند که با دریافت مبالغ گزاف ، خود را متخصص اینکار معرفی می کنند و برای تمدید اعتبار نشان تجاری صاحب کسب و کار اقدام می کنند و او را فریب می دهند . پس پیش از سپردن کار تمدید اعتبار نشان تجاری خود ، با تحقیق سعی کنید که اینکار را به شرکتی که دارای متخصصین امر می باشد و از نظر قانونی مورد تایید است و همچنین تجربه کافی در اینگونه امور را دارد محول کنید .

تمدید اعتبار برند

مدارک لازم برای تمدید اعتبار برند

برای تمدید اعتبار برند شرکت خود ، باید مدارک زیر را ارائه کنید :

۱ – در صورتی که شخص حقیقی هستید :

•    کارت ملی و شناسنامه صاحب نشان تجاری و کپی آن ها
•    ارائه دو عدد اصل یا کپی از تصدیق ثبت شده

۲ – در صورتی که شخص حقوقی هستید :

•    ارائه روزنامه آخرین تغییرات اعضای هیئت مدیره (دارندگان حق امضا )
•    شناسنامه و کارت ملی دارندگان حق امضا و کپی آن ها
•    ارائه اصل یا کپی تصدیق ثبت شده

فرآیند تمدید اعتبار نشان تجاری (برند)

نشان تجاری ثبت شده برای شرکت شما از زمان صدور تصدیق ثبت به مدت ۱۰ سال شمسی از نظر قانونی معتبر می باشد . اگر صاحب نشان تجاری تمایل به تمدید اعتبار آن داشته باشد ، حداکثر از زمان انقضاء آن به مدت شش ماه زمان دارد تا اعتبار آن را تمدید کند . درغیراین صورت نشان تجاری باطل می شود و دیگر ارزش قانونی ندارد .

جهت تمدید اعتبار برند خود می بایست مراحل زیر را انجام دهید :

۱٫ متقاضی تقاضانامه ای به شرح نمونه پیوستی و اظهارنامه ثبت نشان تجاری تکمیل شده مربوط به تجدید آن به انضمام گواهی تجدید ثبت نشان خریداری شده از دایره فروش اوراق بهادار را به مسئول اداره مالکیت صنعتی تسلیم نماید .
۲٫ مسئول اداره دستور ثبت تقاضا در دفتر اندیکاتور را صادر و مدارک ابرازی را جهت ضمیمه شدن به پرونده به بایگانی ارسال و کارشناس را تعیین می نماید .
٣. کارشناس پس از وصول مدارک ابرازی پیش نویس آگهی تجدید ثبت نشان تجاری را تهیه و متقاضی جهت پرداخت حق الثبت به حسابداری هدایت و طبق روش توضیح داده شده در صفحات قبل متقاضی پس از پرداخت وجه به بانک ملی و ارائه فیش به حسابداری و ممهور شدن اظهارنامه ثبت شرکت به اداره مراجعه می نماید .
۴. اظهارنامه به اداره تسلیم شود مسئول اداره پس از بررسی پیش نویس آگهی را امضاء و به ماشین نویسی ارجاع می نماید و پس از تحریر گواهی توسط مسئول مذکور امضاء و در دفاتر قانونی ثبت ، نشان تجاری ثبت خواهد شد .
۵. گواهی تجدید نشان صادر و پس از احراز هویت و اخذ رسید تحویل صاحب نشان تجاری یا وکیل قانونی او خواهد شد .

نحوه دادن درخواست برای تمدید اعتبار نشان تجاری می بایست به روش زیر باشد :

۱. شماره و تاریخ ثبت اظهارنامه و نشان تجاری که تمدید آن مورد درخواست است .
۲. طبقه یا طبقات کالاها و خدماتی که آن نشان برای تشخیص آن ها ثبت شده است .
۳. اسم و آخرین نشانی کامل صاحب نشان ثبت شده یا نماینده قانونی وی در صورتی که درخواست توسط نماینده به عمل آید .

تبصره ۱ – درخواست تمدید اعتبار برند وقتی پذیرفته می شود که هزینه تمدید پرداخت شده باشد .
تبصره ۲ – در موقع تمدید ثبت مرجع ثبت مکلف است طبقه محصولات را مطابق با جدیدترین ویرایش طبقه بندی بین المللی در دفتر ثبت و گواهی نامه تمدید ثبت نشان را بر اساس آن تصحیح نماید . هزینه تغییر طبقات ناشی از اعمال ویرایش جدید طبقه بندی بین المللی و هزینه انتشار آگهی مربوط به روزنامه رسمی به عهده صاحب نشان تجاری خواهد بود .
تبصره ۳ – صاحب نشان می تواند ضمن درخواست تمدید اعتبار ، درخواست جداگانه را برای کاهش طبقه یا کالاها و خدماتی که نشان برای آن ها به ثبت رسیده است بدون پرداخت هزینه ثبت تغییر تسلیم مرجع ثبت نماید .
تبصره ۴ – در صورت تغییر طبقات یا کالاها مندرجات این ماده با انجام تغییرات لازم به هزینه صاحب نشان در روزنامه رسمی آگهی می شود .
مرجع ثبت پس از دریافت درخواست تمدید ثبت و ضمائم ، آن را در دفتر مربوط وارد کرده و بر روی هر یک از نسخ درخواست تاریخ دریافت و شماره آن را با قید و نسخه دوم آن که دارای همان مشخصات نسخه اصلی است بعد از امضاء و مهر به عنوان رسید به درخواست کننده مسترد خواهد کرد.

مطابق ماده ۱۲۸ ثبت نشان تجاری در دفتر ثبت با قید مراتب ذیل به عمل خواهد آمد  :

۱. اسم و نشانی و تابعیت صاحب نشان تجاری
۲. اسم و نشانی نماینده قانونی او در صورت وجود
۳. الصاق یک نمونه از نشان در محلی که به این امر اختصاص داده شده است .
۴. تعیین اجزا نشان با ذکر رنگ در صورتی که رنگ به عنوان مشخصه و یا ویژگی آن نشان باشد .
۵. تاریخ کامل و شماره ثبت اظهارنامه و تاریخ و شماره ثبت نشان تجاری
۶. فهرست کامل از خدماتی که نشان برای تشخیص آن ها استفاده می شود با اشاره طبقه یا طبقات آن ها طبق طبقه بندی بین المللی
۷. در صورت ادعای حق تقدم و پذیرش آن تاریخ ، شماره و محل تسلیم اظهارنامه مقدم

متقاضی باید مدت ۳۰ روز پس از اعلام  کتبی مرجع ثبت مبنی بر تایید نهایی نشان تجاری نسبت به پرداخت هزینه های ثبت نشان و انتشار آگهی موضوع ماده ۱۲۹ این آیین نامه اقدام نماید . در صورت عدم پرداخت هزینه ها در مهلت مقرر فوق اظهارنامه کان لم یکن تلقی می گردد . بنابر ماده ۱۲۷ ، این مهلت برای متقاضیان مقیم خارج از کشور ۶۰ روز می باشد .

اگر هنگام تجدید ثبت ، در نشان تجاری تغییری اعمال شود ، می بایست از هر لحاظ قوانین مربوط به اعمال تغییر رعایت شوند . در صورتی که تغییری در نشان اعمال نشده باشد ، برای تجدید ثبت نیاز به آگهی نیست . اگر زمان اعتبار نشان به اتمام رسیده باشد ، ثبت آن از جانب مالک نشان یا وکیل قانونی او طبق تمام قوانین و تشریفات مربوط به ثبت نشان های تجاری خواهد بود . افراد ذی نفع می توانند در مدت ۳۰ روز از زمان انتشار آگهی مربوطه ، اعتراض خود را تسلیم نمایند .

تمدید ثبت نشان تجاری( ثبت برند ) دنباله ثبت اصلی در دفتر ثبت خواهد بود و گواهینامه تمدید ثبت طبق فرم ع-۴ صادر و تسلیم صاحب نشان یا نماینده قانونی او می شود .

گواهینامه تمدید اعتبار برند شامل مندرجات گواهینامه اصلی با اعمال تغییرات مورد نیاز و نیز مدت اعتبار و تاریخ انقضاء آن خواهد بود .

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *