ثبت اختراع , نحوه ی ثبت اختراع چگونه است؟

ثبت اختراع , نحوه ی ثبت اختراع چگونه است؟ , ثبت اختراع را در کجا انجام دهیم , برای ثبت اختراع چه مدارکی لازم است ؟ , بهترین مرکز ثبت اختراع در تهران کجاست ؟ : شاید تا به حال افراد زیادی را دیده باشید که چیزی را اختراع کرده اند ، این اختراع ها و تولیدات می توانند به صورت های تجاری مورد استفاده قرار بگیرند . یکی از روش های که می توان به وسیله آن اختراعی را ثبت کرد استفاده از شرکت های نهاد های است که برای ثبت اختراع تعیین شده اند که در راهنما ثبت کار شکل می گیرد.

اختراع چیست و ثبت اختراع به چه صورت است ؟

اختراع یک محصول و نتیجه از حاصل تفکر و خلاقیت ذهنی یک شخص می باشد که در نهایت به شکل یک محصول صنعتی و یا فرآیند صنعتی در آمده است . معادل واژه اختراع در این قسمت INVENTION می باشد . با توجه به قوانین مختلفی که در هر کشور برای اختراع وجود دارد زمانی از یک اختراع حمایت می شود که در زمان تعیین شده مطابق تشریفات خارجه ثبت شده باشد. شرایط استفاده نمودن از حق اختراع ، ثبت نمودن اختراع در مراجع مربوطه ( اداره ثبت اختراع) می باشد.

ثبت اختراع

بعد از اینکه اختراع ثبت شد و حق اختراع به مالک و مخترع داده شد ريال طبق قانون به دو صورت از اختراع حمایت می گردد:

حمایت ایجابی

این نوع حمایت بدین صورت است که مالک حق  دارد از تلاش و خلاقیت ذهنی خود بهره مند گردد.

حمایت سلبی

طبق این نوع حمایت سایرین موظف هستند که به حقوقی که حاصل تفکرات دیگران می باشد احترام بگذارند و علاوه بر آن اگر در رابطه نقض حقوقی دیده شود بدون اجازه از مالک می توانند مانع از نقض این حقوق گردند . به همین ترتیب حمایت مخترع حق انحصاری به نسبت ساخت ، واردات ، صادرات ، عرضه برای فروش، و استفاده از کالاها و فرآورده های که مستقیم به واسطه این فرآیند حاصل می شوند را دارد.

مدت اعتبار ورقه اختراع : بیست سال بعد از تاریخ تسلیم اظهارنامه اختراع ، اعتبار گواهینامه اختراع به پایان می رسد و لازم است بدانید که در این مدت ۲۰ سال برای حفظ گواهینامه اختراع باید پرداخت اقساط سالیانه صورت بگیرد.

اختراعاتی که ثبت نمی شوند و اختراعات استثنایی نامیده می شوند:

طبق ماده ۴ قانون ، موارد زیر در حمایت از اختراع جایی ندارد .

الف) نظریه های علمی ، کشفیات ، روش های ریاضی و مجموعه آثارهای هنری

ب)قواعد و طرح ها با روش های انجام کار تجاری و دیگر فعالیت های اجتماعی و ذهنی

ج)روش های تشخیص و درمان بیماریهای حیوان یا انسان ها ( این بند در اصل فرآورده های که با تعریف اختراع و مورد استفاده های آن در روش های بیان شده را شامل نمی شود )

د)هر چیزی که در گذشته در صنایع و فنون پیش بینی شده باشد

ه) منابع ژنتیکی و اجزای که ژنتیک را تشکیل می دهد و علاوه بر آن فرآینده های بیولوژیک تولید آنها

در این قسمت مفهوم فن و یا صنعت پیشین ، هر چیزی می باشد که در جهان به واسطه های مختلف چه کتبی و چه شفاهی انتشار داده شده باشد و یا به واسطه دیگر علمی و یا هر چیزی پیش از تقاضا و موارد حق تقدم ناشی از اظهار نامه ثبت اختراع بیان شده باشد.

هیچ منعی برای ثبت اختراع در موارد زیر موجود نمی باشد :

  • اگر که پیش از تاریخ تقاضا موارد مقتضی شکل گرفته باشد
  • اگر که پیش از تاریخ حق تقدم اختراع شکل گرفته باشد
  • اگر که در مدت ۶ ماه پیش از تاریخ تقاضا افشاء اختراع شکل گرفته باشد.

ثبت کمپانی پرس, ثبت شرکت تضامنی , ثبت شرکت , ثبت برند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *