ثبت شرکت تعاونی :  کمپانی پرس قصد دارد تمام امورات و مراحل لازم برای ثبت شرکت را در این وب سایت برای کاربران عزیز ارائه نماید از این رو  تمام انواع شرکت را بررسی و مراحل و مدارک لازم جهت ثبت شرکت را بیان می کنیم در این بخش قصد داریم در رابطه با ثبت شرکت تعاونی ، مراحل ثبت شرکت تعاونی و نیز مدارک لازم جهت ثبت شرکت تعاونی را برای شما شرح دهیم .

برای اینکه بتوانید بدون اینکه وقت و زینه اضافی در راه ثبت شرکت تعاونی داشته باشید بهتر است ریز به ریز مطالب ارائه شده در زیر را بخوانید و آماده به ثبت شرکت اقدام کنید. با ما همراه باشید .

تعریف شرکت تعاونی , ثبت شرکت تعاونی

به صورت ساده می توان تعریف شرکت تعاونی را چنین بیان نمود .

شرکت تعاونی ، شرکتی است که تعدادی از افراد هم صنف دور هم جمع می شوند تا در رسیدن به منافع مشترک و رفع مایحتاج خود تعاونی درست می کنند . برای ثبت تعاونی سرمایه ای را در میان می گذارند و نیاز های خود را رفع می کنند . نیاز ها می تواند خرید مسکن ، کسب اعتبار و وام و … باشد.

انواع شرکت تعاونی برای انجام فعالیت

شرکت های تعاونی بسته به فعالیت و نوع کار به دو دسته کلی زی رتقسیم می شوند :

الف) شرکت تعاونی تولیدی

شرکتی تعاونی تولیدی ، شرکتی است که به منظور فعالیت و  اشتغال  در امور  کشاورزی ، صنعت ، دامداری ، دامپروری ، پرورش ماهی ، عمران و شهرسازی ، معادن ، روستایی و عشایری و … ثبت می شود. تا یک واحد تولیدی را تشکیل داده و به امورات آن بپردازند.

ب) شرکت تعاونی توزیعی

شرکت تعاونی توزیعی نیز شرکتی است که فعالیت اصلی آن در زمینه تهیه و توزیع کالا ، خدمات ، مسکن ، و سایر نیازمندی های اعضاء شرکت می باشد.

توجه داشته باشید *

در موقع ثبت شرکت تعاونی می توانید تعداد فعالیت ها و موضوع فعالیت را با ارائه یک طرح پیشنهادی افزایش دهید. لذا دسته ای از شرکت های تعاونی وجود دارند که فعالیت آنها تواما تولیدی و توزیعی می باشد که به این نوع از شرکت تعاونی ، تولیدی و توزیعی می گویند.

انواع ثبت شرکت تعاونی

الف) ثبت شرکت تعاونی عام

در ثبت شرکت تعاونی عام شرکت و عضویت در آن برای همه آزاد می باشد . تعداد اعضا برای ثبت شرکت تعاونی عام حداقل ۵۰۰ نفر می باشد و بر اساس نوع فعالیت و تعاونی شرکت که از طرف وزارت تعاون مشخص می شود و سهام شرکت به عموم مردم عرضه می شود.

ب) ثبت شرکت تعاونی خاص

شرکت تعاونی خاص در ثبت این نوع شرکت عضویت برای افراد و یک گروه خاص آزاد می باشد این افراد می توانند : کارگران ، کشاورزان ، دانشجویان ، ایثارگران ، و زنان مشاغل خاص و .. باشند. لذا سهام در ثبت شرکت تعاونی خاص به افرا واجد شرایط واگذار می شود .

شرکت تعاونی بزرگ 

شرکت تعاونی بزرگ به شرکت های تعاونی که تعداد اعضای آن بیش از ۵۰۰ نفر می باشد یا اتحادیه هایی که تعداد اعضای بالای ۲۰۰۰ نفر دارند شرکت تعاونی بزرگ گفته می شود.

توجه مهم در رابطه شرکت تعاونی

دقت داشته باشید که عبارت ” تعاونی ” به شکل کاملا خوانا باید در تمامی سربرگ ها و تابلو شرکت قید شود و فقط یک شرکت تعاونی می توان در موضوع فعالیت واحد های صنفی ، شهرستانها ، واحد های کارمندی و کارگری تشکیل داد.

شرایط و قوانین ثبت شرکت تعاونی

۱-    حداقل اعضا برای ثبت شرکت تعاونی در زمان ثبت شرکت  ۷ نفر می باشد و این تعداد نیز نباید در دوران فعالیت شرکت تعاونی کمتر شود. شرایط قانونی برای عضویت اعضا در شرکت تعاونی :

الف) تابعیت جمهوری اسلامی ایران را باید داشته باشد .
ب) ممنوعیت قانونی و حجر نداشته باشد.
پ) خرید حداقل سهام در اساسنامه شرکت
ت) ارائه درخواست کتبی برای عضویت در شرکت تعاونی
ث) امضاء تعهد نامه برای رعایت قوانین و مقررات شرکت تعاونی
ج) عدم عضویت در شرکت های تعاونی مشابه

۲-    در زمان ثبت شرکت تعاونی اگر تعداد اعضا به بیش از ۷ نفر یا بیشتر رسید . همه اعضا دور هم جمع شده و سه نفر را به عنوان هیئت موسس انتخاب می کنند که کار این هیئت انجام تمام امور مربوط به اشکیل شرکت تعاونی می باشد.

۳-    در ثبت شرکت تعاونی اشتغال تولید و ارائه خدمات توسط کمک های دولتی ، تعداد اعضا حداقل باید ۵۰ درصد مشاغل دائمی طرح تعاونی باشد.

۴-    در صورتی که که ثبت شرکت تعاونی بدون کمک دولت و با هدف سرمایه گذاری باشد و حداقل نصف سرمایه گذاری برای ثبت شرکت توسط اعضا تعاونی تامین شود رعایت بند بالا الزامی نیست.

۵-    در ثبت شرکت تعاونی مسکن تعداد اعضا بر اساس اهلیت مدیران تعاونی و به تشخیص اداره کل تعاون تعیین می شود.

۶-    اعضا شرکت تعاونی باید مبلغ تعهد داده شده را در ظرف مدت مقرر که در اساسنامه شرکت که دو سال تعیین می شود ، تادیه کند.

۷-    در ثبت شرکت تعاونی برای تامین سرمایه شرکت سهم اعضا برابر می باشد مگر اینکه مجمع تصمیم دیگری اتخاذ کند. که در این صورت  حداکثر میزان سهام هر کدام از اعضا شرکت حداکثر باید ۳۰ درصد سرمایه تعاونی باشد.

۸-    اتحادیه تعاونی در سطح شهرستان یا استان با حداقل ۷ عضو که دارای موضوع فعالیت مشترک می باشند تشکیل می شود.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تعاونی

برای ثبت شرکت تعاونی حداقل شرمایه یک میلیارد ریال معادل صد میلیون تومان می باشد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تعاونی

الف ) کپی کارت ملی و شناسنامه و نیز کپی مدارک تحصیلی اعضا موسس شرکت تعاونی
ب ) گواهی پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا کارت معافیت خدمت سربازی
ج ) برگ عدم سوء پیشینه

توجه داشته باشید در صورتی که گواهی یا حکم کارگزینی توسط کارکنان رسمی یا قراردای (پیمانی) دولت ارائه شود دیگر نیازی به ارائه مدارک مورد ب و ج  نیست . در صورت موافقت نمونه اساسنامه  و نمونه فرم های مورد نیاز برای ثبت شرکت تعاونی به نماینده شرکت تعاونی داده می شود.

پش از دریافت موافقتنامه اداره تعاون ، شرکت تعاونی باید اقدامات ثبت شرکت را انجام دهند. که تمام مواردو مراحل در فرم ها و اسانامه کاملا ذکر شده است .