ثبت شرکت چگونه انجام می شود ؟

ثبت شرکت چگونه انجام می شود ؟ از اجتماع تعدادی شریک یا سهامدار یا موسس با هدف مشترک برای رسیدن به اهداف و موضوعی خاص شرکت تشکیل می شود. شرکا و سهامداران هر شرکتی می توانند شخصیت های حقیقی و یا حقوقی باشند. هر شرکت دارای هدف خاصی ست که بواسطه ی شرکاء یا موسسین تعیین می گردد و بین انها قراردادی منعقد می گردد که در قالب چهارچوبی به نام اساسنامه که دارای مفاد مختلفی می باشد منعقد می شود.

ثبت شرکت چگونه انجام می شود

ثبت شرکت چگونه انجام می شود ؟

در پاسخ به سوال ثبت شرکت چگونه انجام می شود ؟ باید گفت بر اساس قانون تجارت۷ نوع شرکت تعریف شده است که هر یک خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند و دارای اساسنامه های نزدیک به هم که دارای مفاد یکپارچه هستند می باشد. انواع شرکتها طبق قانون تجارت شامل شرکتهای سهامی خاص و عام و شرکتهای با مسئولیت محدود و شرکتهای تعاونی و تضامنی و نسبی و موسسات غیرتجاری می باشد. اصولا اساسنامه شرکتها حاوی مواردی نظیر نام شرکت، اهداف و موضوع شرکت، مدت زمان فعالیت، مراکز اصلی و یا شعب (در صورت وجود) و میزان سرمایه نقدی و غیرنقدی شرکت به تفکیک ، تعداد سهام شرکت و نوع آنها (بی نام، بانام، وثیقه و …) و نحوه انتقال سهم و یا سهم الشرکه که همه این ها جزو مهمترین مفاد اساسنامه می باشد.

شرایط شکلی ثبت شرکت با مسئولیت محدود

الزام تنظیم شرکت نامه و نشر آگهی های آن

در قانون تجارت ایران اشاره ی صریحی به لزوم تنظیم شرکتنامه نشده ولی با استنباط از ماده ۹۷ قانون تجارت اینطور به نظر می رسد که موسسین ملزم به تنظیم شرکتنامه بین کلیه افراد بوده و ایضا باید به امضا کلیه افراد برسد. در مورد شرکت با مسئولیت محدود علاوه بر شرکتنامه تنظیم اساسنامه نیز ضروری می باشد زیرا شرکا میتوانند اراده خود را نظر قلمرو و اختیارات و اتخاذ تصمیم و یا حق رای و بالاخره روابط فی مابین آن اعلام نمایند.

بر اساس بند ۲ ماده ۴۷ قانون ثبت اسناد و املاک با اصلاحات بعدی صلح نامه و هس نامه و شرکت نامه باید طبق سند رسمی تنظیم گردد. از طرف دیگر طبق ماده ۱ نظام نامه قانون تجارت شرکتهای تجاری باید به موجب شرکت نامه تشکیل گردند.

بر اساس ماده ۱۹۷ قانون تجارت طی ماه اول تاسیس هر شرکت خلاصه شرکتنامه و انضمامات آن بر اساس نظام نامه وزارت عدلیه اعلام خواهد شد و نیز برابر ماده ۱۹۶ قانون تجارت اساسنامه و مدارکی که برای ثبت رسیدن شرکت لازم است توسط نظام نامه وزارت عدلیه معین می گردد.

نظام نامه موارد فوق باید در تهران در دایره ثبت شرکتها و در خارج از تهران در اداره ثبت اسناد مرکز اصلی شرکت به ثبت برسد و طبق ماده ۳ نظام نامه ارائه دو نسخه تقاضانامه الزامی است و علاوه بر آن بر شرکتهای با مسئولیت محدود باید یک نسخه مصدق اساسنامه یک نسخه مصدق شرکت نامه اسامی شرکا که برای اداره شرکت تعیین گردیده اند و در اخر نوشته امضاء مدیر شرکت حاکی بر پرداخت تمام سرمایه نقدی و سرمایه غیرنقدی با تعیین قیمت حصه های غیرنقدی نیز ارائه می گردد.

پس از ثبت شرکت متصدی ثبت باید نسخه دوم تقاضانامه را با قید تاریخ و نمره ثبت امضاء و به مهر اداره ممهور نموده به متقاضی بدهد این سند، سند ثبت شرکت محسوب می گردد. همچنین طی یک ماه اول ثبت هر شرکت خلاصه شرکتنامه و منضمات آن توسط اداره ثبت محل روزنامه رسمی و یا یکی روزنامه های کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت با هزینه خود شرکت منتشر می گردد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در پاسخ به سوال ثبت شرکت چگونه انجام می شود می توانید به مطالب زیر مراجعه نمایید :

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت تضامنی

ثبت شرکت تعاونی

منبع : کمپانی پرس

 

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *