هر آنچه باید در مورد ثبت شرکت تعاونی بدانیم

هر آنچه باید در مورد ثبت شرکت تعاونی بدانیم

هر آنچه باید در مورد ثبت شرکت تعاونی بدانیم: شرکت های تعاونی یکی از پرکاربرد تربن شرکت هایی هستند که در اداره ثبت شرکت های مورد ثبت قرار می گیرند ، شرکت های تعاونی دارای ویژگی هایی هستند که در ادامه به بررسی برخی از آن ها می پردازیم ، با کمپانی پرش همراه باشید.

هر آنچه باید در مورد ثبت شرکت تعاونی بدانیم

اگر میخواهید در روند ثبت شرکت تعاونی با مشکل مواجه نشوید باید همه ی نکات ضروری و لازم را بدانید. در ادامه به بررسی این نکات پرداخته ایم:

الف) باید مجوز صدور موافقت نامه تشکیل شود

برای شرکت های تعاونی عام برای آگهی پذیرش عضو و فروش سهام با تایید وزارت تعاون می باشد و باید مطابق فرم های شماره ۱۰ و ۱۱ عمل گردد.

ب) داوطلبان بازرسی تعاونی یا عضویت در هئیت مدیره

افزون بر شرایط قانونی عضویت در تعاونی باید در جهت بررسی وضعیت احراز ، مدارک خود را حداکثر یک هفته بر پایه دستورالعمل های انجمن نظارت بر انتخاب تعاونی از تاریخ منتشر شدن آگهی یا صادر شدن دعوتنامه تشکیل اولین مجمع عمومی به هیات موسسین تحویل دهند.

ج) سمت مدیرعامل شرکت های تعاونی یا سمت هیئت مدیره

در شرکت های تعاونی نمی توانند برای اختیار کارکنان دولت قرار گرفته شود مگر اینکه در تعاونی های که به سازمان دولتی یا کارکنان ادارات مربوط است و آنها در آن اداره شاغل می باشند ، این بند شامل کارکنان بازنشسته نمی شود.

هر آنچه باید در مورد ثبت شرکت تعاونی بدانیم

هر آنچه باید در مورد ثبت شرکت تعاونی بدانیم

د)در زمان تشکیل اولین مجمع عمومی عادی

هیات موسس برگه ورود به جلسه را از دوطلبان عضویت می گیرد و مطابق فرم شماره ۵ اسم افراد حاضر را با امضای آنها ثبت می کند و سپس بعد از انتخاب هیئت رئیسه مجمع برای کنترل نمودن فعالیت ها در اختیار آنان قرار گرفته می شود.

نکته

اگر هر کدام از اعضا به هر دلیلی نتوانند حضور پیدا کنند ، قادرند به صورت کتبی نماینده تام الاختیار خود را برای حضور در مجمع به هیات موسس معرفی کنند. همچنین عهده دار شدن یک نفر به صورت همزمان برای وکالت یا نمایندگی بیشتر از یک عضو مجاز نمی باشد البته در تعاونی های بزرگ می تواند دو عضو باشد.

ه ) با توجه به تصویب اساسنامه در اولین مجمع عمومی عادی ،

در زیر صفحات آن امضای رئیس و منشی و در صفحه آخر آن امضای هئیت رئیسه قید می شود . لازم است بدانید با حضور دو سوم از اعضای مجمع عمومی عادی اساسنامه تعاونی تصویب می گردد.

نکته

اعضای که در مورد اساسنامه با مصوبه اولین جلسه مجمع عمومی عادی مخالف باشند ، قادرند درخواست کنند که عضویتشان پس داده شوند و اگر بدین صورت باشد بلافاصله بعد از ثبت تعاونی هیئت مدیره موظف است برای بازپرداخت وجه واریزی سهام آنها اقدام کند.

و ) بعد از اینکه هیئت مدیره انتخاب شود

وظایف هیئت موسس خاتمه می یابد  و هیئت رئیسه مجمع علاوه بر اینکه صورت جلسه را تنظیم می کند باید تمامی مدارکی را که به برگزاری مجمع مرتبط است و به امضای آنها رسیده ، تحویل به هیئت مدیره بدهد.

ز ) انتخاب مدیران و جایگزین ها

در اولین جلسه هیئت مدیره ، باید اقدام به انتخاب رئیس ، جانشین رئیس، منشی ، مدیر عامل و صاحبان امضا نماید و مدیر عامل یا یکی از اعضای هئیت مدیره را با حق توکیل به غیر وکالت بدهد تا قادر باشد در زمان ثبت تعاونی تشریفات قانونی را انجام بدهد.

نکته اول

در مقوله هر آنچه باید در مورد ثبت شرکت تعاونی بدانیم ، مدیر عامل باید شرایطی که در ماده ۳۸ قانون بخش تعاونی است داشته باشد و مدارکی را که در بند ۱۲ این دستورالعمل وجود دارد به هیئت مدیره تحویل بدهد.

نکته دوم

اگر یکی از اعضا به مرحله های تشکیل تعاونی اعتراضی داشته باشد باید تا مدت زمان دو روز آن را به صورت کتبی به اداره کل یا اداره تعاون اعلام کند . اداره کل / اداره تعاون وظیفه دارد مطابق قانون و مقررات در زمان سه روز به این موضوع رسیدگی کند و نتیجه اعلام نماید.

ح )دوره های آموزشی

پیش از اینکه ثبت تعاونی صورت بگیرد اعضای هیئت مدیره بازرس یا بازرسین وظیفه دارند دوره های آموزشی مرتبط با آن را سپری نمایند.

ط)تکمیل مدارک توسط هیات مدیره

هیات مدیره وظیفه دارد برای تکمیل نمودن پرونده ، فهرست اسامی و مشخصه های اعضای هیئت مدیره ، بازرس یا بازرسین ، مدیر عامل و همه ی اعضای را طبق فرم شماره ۷ تنظیم نمایند و سپس به اداره کل / اداره تعاون تحویل بدهند.

ی )تحویل مدارک

باید در مدت زمان۵ روز مدارک لازم به واسطه اداره کل / اداره تعاون مطابق با فرم شماره ۸ به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شوند .  اداره کل / اداره تعاون بعد از اینکه اقدامات اداره ثبت شرکت ها را انجام داد و همچنین آگهی تاسیس صادر شد ، نسبت به پروانه تاسیس تعاونی طبق فرم شماره ۹ اقدام می کند. به هر حال نظارت، رسیدگی به شکایات ، حسابرسی و دیگر اقدامات بعد از تاسیس تعاونی وظیفه اداره کل/ اداره تعاون به شمار خواهد رفت .

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مقوله هر آنچه باید در مورد ثبت شرکت تعاونی بدانیم و سایر اطلاعات تکمیلی ، می توانید با مشاورین ما در کمانی پرس تماس حاصل فرمایید .

خدمات زیر توسط شرکت ثبت کمپانی پرس ارائه میگردد:

ثبت شرکت

ثبت برند

تغییرات شرکت

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ثبت شرکت سهامی عام

ثبت شرکت تضامنی

پذیره نویسی سهام شرکت

اخذ کارت بازرگانی

ثبت شعبه و نمایندگی خارجی

ثبت شرکت سهامی خاص

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *